All Düşünür yazar abdusselamsemre.com!
Bir Dağkent Projesi; "Emrem Site Evleri"

 

S.S. Emrem Konut Yapı Kooperatifi, İzmir İl Sanayi ve Ticaret Müdürlüğü’nün 13.08.1985 izin yazısıyla Düşünür-Yazar Abdüsselam SEMRE tarafından, Dağkent Projesi kapsamında kurulmuştur. 50 üyesi bulunmaktadır.

20 nisan 1992 tarihinde türkiye elektrik kurumu’na 400 kva’lık trafo için başvurulmuş, bunun üzerine 1 km. Uzaktan yüksek gerilim hattı çekilip trafo çalışır hale getirilmiştir. Ayrıca emrem site içerisine elektrik direkleri dikilerek projede yer alan elektrik sorunu çözülmüştür.

14.08.2000 tarihinde ise 150 kva’lık tam otomatik jeneratör devreye alınarak elektrik kesinti sorunu aşılmıştır.

Emrem Site Evleri tek katlı olup 900m2 arsa içinde yerden yaklaşık 1 metre yüksekliğinde 172 m2lik su basmanlarının üzerinde 132 m2lik kullanım alanıyla oldukça geniş ve ferahtır.

Bu binalar 3 oda 1 salon olup depreme karşı güvenli kullanılan inşaat malzemeleri nedeniyle doğal, huzurlu bir yaşam ortamı oluşturmaktadır.

Abdüsselam SEMRE, Emrem Sitesi’nin çok beğenilmesi üzerine, Dağkent Projesini genişleterek, S.S. Güven 90 Konut Yapı Kooperatifi’ni, yine İzmir İl Sanayi ve Ticaret Müdürlüğü’nün, 21.03.1990 izin yazısıyla kurmuştur. 35 üyesi bulunmaktadır.

Güven 90 site evleri tek katlı olup 600m. Arsa içinde yerden yaklaşık 1 metre yüksekliğinde 113 m2 su basmanı üzerine 99m2 kullanım alanı bulunmaktadır. Bu binalar 2 oda 1 salon olup yine depreme karşı güvenli oalrak inşa edilmişlerdir.

Binaların genel özellikleri her iki sitede de aynıdır. Çelik yapı üzerine dış duvarlar tuğla iç kısımlar ise ağaç lambiridir. Evlerin ön ve yan cephesine geniş balkonlar vardır.

Düşünür-Yazar Abdüsselam SEMRE’nin hizmete sunduğu bu "Dağkent Projesi" görenleri hayrete düşürmüş ve hayranlık uyandırmıştır. İncelenmeye değer bir projedir.